Fasola Choroby fasoli
Choroby fasoli
Choroby wirusowe fasoli

strąkowiec Najpopularniejszą chorobą wirusową na fasoli jest mozaika zwykła wywołana przez wirusa DMA i żółta mozaika fasoli wywołana przez wirusa BYMV. Choroba ta pojawia się bardzo wcześnie, ponieważ wirus przenosi się wraz z nasionami fasoli. Jeśli wysiewane są chore nasiona, to już na pierwszej parze liści pojawi się choroba. Liście porażone mozaiką zwykle są: silnie wydłużone, na brzegach blaszki liściowej pojawiają się żółte zabarwienia.

Więcej…
 
Choroby bakteryjne fasoli

strąkowiec Choroby bakteryjne są przenoszone przez zakażone nasiona, a bakterie stają się aktywne na kiełkach roślin. Z brązowych plam, które pojawiają się na liścieniach, bakterie wnikają do naczyń młodych roślin, powodując ich zamieranie. W późniejszym okresie rozwoju zaatakowane są łodygi i liście. Chorobom bakteryjnym zapobiegamy poprzez uprawianie odmian odpornych, stosowanie zdrowego materiału siewnego, oraz stosowanie rzadkiego siewu.

Więcej…
 
Zgnilizna twardzikowa

zgnilizna twardzikowa fasoli Jest to polifag porażający różne rośliny. Straty w plonach fasoli dochodzą do 30%. Objawy występują na wszystkich częściach nadziemnych roślin, początkowo w postaci żółtobrunatnych plam, na których później wytwarza się biały, watowaty nalot, szczególnie na liściach wilgotnych. Porażone części gniją i zamierają. Zapobiegamy tej chorobie przez oprysk w okresie wegetacji fungicydami.

Więcej…
 
Rdza fasoli

rdza fasoli Objawia się przede wszystkim na liściach, a w mniejszym stopniu na pędach i strąkach. Na liściach występują rdzawe plamy, a strąki ulegają zniekształceniu, co prowadzi do obniżenia plonu. Odmiany różnią się podatnością na tą chorobę. Zapobiega się jej przez zrobienie przerwy w uprawie na danym polu i stosowaniu fungicydów w czasie wegetacji. Po zbiorze strączkowe należy zgrabić i głęboko przeorać.

Więcej…
 
Antraknoza

antraknoza fasoli Jest to najgroźniejsza choroba fasoli, powodowana przez grzyba z gatunku Colletotrichum lindamuthianum. W latach wilgotnych powoduje on straty sięgające 80-90%. Szczególnie duże straty powoduje na plantacjach fasoli szparagowej. Najbardziej charakterystyczne objawy występują na strąkach. Grzyb wywołuje tu okrągławe, nieco wklęsłe, brunatne plamy z czerwoną obwódką. Występuje też plamistość na liściach, łodygach i siewkach.

Więcej…
 


Sonda

Którą odmianę fasoli uprawiasz najczęściej?