Fasola Fasola szparagowa
Uprawa fasoli szparagowej
Zbiór fasoli

zbior fasoliZbiór strąków fasoli szparagowej rozpoczyna się na przełomie maja i czerwca, okres od posadzenia rozsady do pierwszego zbioru wynosi 50 dni. Zbiór przeprowadzamy bardzo ostrożnie, gdyż rośliny są bardzo delikatne i kruche. Najczęściej strąki zbiera się trzy razy, długość okresu plonowania zależy od cech odmianowych. Plon fasoli szparagowej wynosi około 2-2,5 kg z m², a w uprawie z rozsady do 3,5kg.

Więcej…
 
Pielęgnacja fasoli szparagowej

pielegnacja fasoliW przypadku uprawy w tunelu konieczne jest nawadnianie roślin (taśmy kroplujące rozłożone w międzyrzędziach), ręczne usuwanie chwastów, oraz wielokrotne spulchnianie międzyrzędzi, z czego pierwsze zaraz po posadzeniu rozsady. Ponadto w razie potrzeby w razie nadmiernego nasłonecznienia osłaniamy rośliny siatkami cieniującymi, oraz właściwie wietrzymy tunel..

Więcej…
 
Uprawa fasoli z rozsady

uprawa fasoli z rozsadyTermin siewu w szklarni ogrzewanej przypada od połowy marca do początku kwietnia. Okres produkcji rozsady trwa dwa tygodnie. Nasiona po uprzednim zaprawieniu należy wysiewać po 2 sztuki do ogrzanego podłoża ogrodniczego którym napełnia się tace wielokomórkowe lub do doniczek plastykowych. Tace i doniczki umieszczamy na stołach podgrzewanych, aby przyśpieszyć kiełkowanie nasion.

Więcej…
 
Przyspieszona uprawa fasoli

Uprawa przyspieszona fasoliFasola w Polsce uprawiana jest do przetwórstwa na mrożenie i konserwowanie. Powierzchnia uprawy fasoli szparagowej w ostatnich latach zwiększyła się dwukrotnie z 3,5 do 7,5 tys./ha, a produkcja wzrosła z 35 tys. ton do 50 tys. ton. Uprawa przyśpieszona fasoli szparagowej w celu utrzymania plonu w czerwcu wymaga siewu nasion już w drugiej dekadzie kwietnia, a więc dokładnie o miesiąc wcześniej niż w tradycyjnej uprawie.

Więcej…
 
Wybór odmiany i stanowiska pod uprawę fasoli

wybor odmiany fasoliWybór odmiany zależy od preferencji konsumentów: żółtostrąkowa i zielonostrąkowa, a ponadto czy o wąskich strąkach, czy szerokich i płaskich. Odmiana przeznaczona do uprawy przyśpieszonej powinna się charakteryzować krótkim okresem wegetacji, równomiernym i skoncentrowanym kwitnieniem, oraz zawiązywaniem strąków, a wzrost roślin nie może być zbyt bujny.

Więcej…
 


Sonda

Którą odmianę fasoli uprawiasz najczęściej?