Fasola Szkodniki fasoli
Szkodniki fasoli

strąkowiec Strąkowiec fasolowy to najgroźniejszy szkodnik fasoli, atakujący strąki w czasie wegetacji i nasiona w magazynie. W uszkodzonych przez larwy nasionach pozostają widoczne otwory. Larwa jest biała z brunatna głową. W latach suchych i ciepłych strąkowiec daje kilka pokoleń (nie mniej niż 4). Na strąkowca bardziej podatna jest fasola karłowa, od wielokwiatowej. Strąkowca można zwalczać w magazynach, a także podczas wegetacji opryskiwać insektycydami.

Zaleca się przechowywać nasiona w magazynach chłodnych ok. 2°C. Larwy i chrząszcze giną poddane temperaturze -10°C przez okres 24-36 godzin.

Fotografie przedstawiające tego szkodnika fasoli - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

/fasola/strakawiec-1.jpg/fasola/strakawiec-2.jpg/fasola/strakawiec-3.jpg

Śmietka kiełkówka pojawia się na plantacji w połowie maja. Jej larwy uszkadzają napęczniałe liścienie i stożki wzrostu, na skutek czego rośliny nie wschodzą. Owad dorosły muchówki ma długość 3-5 mm. Jest szary z trzema brunatnymi smużkami. Larwy są białe dorastają do 7 mm długości. Śmietka zimuje w poczwarkach w glebie, a wylot muszki jest w maju. Samica składa jaja w pobliżu kiełkujących nasion. Wyległe larwy wgryzają się w szyjkę korzeniową, a rośliny giną albo ich rozwój zostaje poważnie zahamowany. Groźne jest zwłaszcza pierwsze pokolenie. W II i III pokoleniach śmietka nie jest już tak groźna. Zapobiegamy im przez zaprawianie nasion, niezbyt głęboki siew i niszczenie skorupy glebowej.

 

Mszyca trzmielinowo-burakowa- szkodliwość mszyć zależy od roku, nieraz całe rośliny pokryte są mszycami. Rozmnażaniu sprzyja ciepła i sucha pogoda. Szkodliwość mszyc polega głównie na wysysaniu soku z roślin, zwłaszcza z młodych tkanek, co powoduje zwijanie się i kędzierzawienie się liści, oraz skręcanie i zniekształcanie pędów. Wzrost zostaje zahamowany. Mszyce przenoszą choroby wirusowe.

 

Sonda

Którą odmianę fasoli uprawiasz najczęściej?