Fasola Uprawa fasoli
Uprawa fasoli
Nawożenie fasoli

nawozenie fasoli Fasola ma stosunkowo niskie wymagania nawozowe azotem. Dawka azotu stosowana pod fasole nie powinna przekraczać 40 kgN/ha i powinna być zastosowana w dwóch dawkach w początkowych fazach rozwoju. Nawożenie fosforem i potasem fasoli powinno być stosunkowo wysokie. Fasola jest szczególnie wrażliwa na chlor, dlatego potas podajemy w formie siarczanowej.

Więcej…
 
Pielęgnacja fasoli

pielegnacja fasoliPielęgnowanie roślin fasoli rozpoczyna się z chwilą jej siewu. Jeżeli zaraz po wysiewie fasoli nastąpi susza, to plantacje należy deszczować, albo zwałować. Chwasty niszczy się w fasoli zazwyczaj za pomocą herbicydów przed siewem, albo zaraz po siewie. Można też niszczyć chwasty mechanicznie. Niszczyć chwasty trzeba 2-3 razy co 3-4 tygodnie.

Więcej…
 
Podpory fasoli

podpora fasoliW uprawie odmiany Piękny Jaś niezbędne jest ustawienie tyczek lub konstrukcji do prowadzenia roślin po sznurkach, najlepiej bezpośrednio po siewie lub w okresie wschodów. Ilość tyczek na 1 ha. to 6 do 12 tysięcy. Na dużych plantacjach powyżej 0,5 ha. konieczne jest umieszczenie uli z pszczołami (4 ule na 1 ha). Fasola wielokwiatowa jest gatunkiem obcopylnym.

Więcej…
 
Rejonizacja upraw fasoli

rejonizacja fasoliFasola na suche nasiona odznacza się długim okresem wegetacji, który wynosi 90- 140 dni w zależności od odmiany i z tego powodu odmiany są zrejonizowane. Najodpowiedniejsze do produkcji fasoli na nasiona są rejony, w których średnia temperatura czerwca wynosi 16,5°C, lipca 18°C, a sierpnia 17,5°C, natomiast długość okresu bezprzymrozkowego wynosi minimum 140 dni.

Więcej…
 
Siew fasoli

siew fasoliFasola na suche nasiona uprawiana jest tylko jako plon główny. Termin siewu zależy od uprawianego gatunku. Nasiona odmian fasoli wielokwiatowej, której rośliny są mniej wrażliwe na niską temperaturę można wysiewać między 1-8 maja, a niekiedy udaje się nawet wcześniejszy siew odmiany Piękny Jaś już ok. 25 kwietnia. Fasola zwykła wysiewane jest miedzy 8-15 maja, a wschody pojawiają się 7-9 dniach przy temperaturze 12-15°C.

Więcej…
 
Uprawa roli

siew fasoliNajkorzystniejsza jest głęboka orka zimowa, która umożliwi zgromadzenie dużej ilości wody po zimie. Gleba winna być szczególnie starannie przygotowana, pulchna i wolna od chwastów. Dopuszczalna może być tez w szczególnych wypadkach orka wiosenna. Wiosenne uprawy mają na celu zatrzymanie wody, takie jak włókowanie i bronowanie. Drugi cel wiosennych upraw to niszczenie chwastów i spulchnianie gleby przed siewem.

 


Sonda

Którą odmianę fasoli uprawiasz najczęściej?