Fasola zwykła ma korzeń palowy sięgający do 1 metra głębokości i głębiej. Fasola tworzy obfite rozgałęzienia na głębokości gleby do 25 cm, rozchodzące się na odległość 30-60cm. System korzeniowy jest wrażliwy na uszkodzenia i po uszkodzeniu korzenia słabo się regeneruje. Fasola źle znosi przesadne zabiegi pielęgnacyjne. Korzenie współżyją z bakteriami korzeniowymi (Rhizobium phaseoli).
Pierwsze brodawki pokazują się już 4 dni po wzejściu, gdy roślina wytworzy pierwszy prawdziwy liść. Ilość bakterii gwałtownie wzrasta w okresie kwitnienia fasoli. Fasola wielokwiatowa ma bardziej rozgałęziony i silniej rozwinięty system korzeniowy. W łagodniejszym klimacie korzenie te zimują i dają pędy roślinom w następnym roku. Łodyga obu gatunków fasoli jest zielona, drewnieją tylko jej starsze części. Rozgałęzia się bardzo słabo. Pod względem długości i typu łodygi fasolę zwykłą dzielimy na trzy grupy:
- fasola karłowa, inaczej krzaczasta o długości 25-60 cm.
- fasola biczykowa o długości łodygi 60-120 cm, płożąca się bez zdolności owijania się wokół podpory.
- fasola tyczna o łodydze długości 2-3 m, wiotkiej wijącej się wokół tyczek w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
Typowe odmiany karłowe w warunkach szklarniowych mogą osiągnąć wzrost fasoli biczykowych i nawet wydają biczyki. Fasola wielokwiatowa ma łodygi dochodzące do 4m długości. Liście fasoli są pierzastozłożone, osadzone na krótkich ogonkach. Liście fasoli wielokwiatowej są zazwyczaj większe. Budowa kwiatu jest typowa dla roślin motylkowych. Kwiaty zebrane są w grona, przy czym ich liczba w kwiatostanie jest niewielka 2-8, podczas gdy u fasoli wielokwiatowej jest znacznie większa 15-30. Im mniejsza fasola, tym ma zazwyczaj mniej kwiatów. Barwa kwiatu w fasoli jest zazwyczaj biała, choć trafiają się barwy różne: czerwona, fioletowa, kremowa, lila, a nawet poszczególne części kwiatu mogą mieć różne barwy. Odmiany o ciemnych nasionach zazwyczaj kwitną kolorowo. Fasola wielokwiatowa kwitnie na czerwono, choć może mieć też barwę białą. Fasola zwykła jest roślina samopylną, ale trafiają się przypadki obcego zapylenia w warunkach suchej i ciepłej pogody. Fasola wielokwiatowa jest obcopylna i zapylana jest przez owady. Owocem fasoli jest strąk, którego wielkość, kształt, zabarwienie i wartość włókna zależą od odmiany. Pod względem budowy wewnętrznej strąka fasole dzielimy na dwie grupy:
- odmiany szparagowe tzw. bezwłókniste.
- odmiany na suche nasiona tzw. włókniste.
Gdy ilość tkanki sklerenchymatycznej tworzącej włókno jest mniejsza niż 0,08%, to włókno jest praktycznie niewyczuwalne i nadaje się do spożycia. Tą właściwość wykorzystuje się w konsumpcji uprawiając dla strąka fasolę szparagową. Zabarwienie strąka może być ciemnozielone, jasnozielone lub żółte. Liczba nasion w strąku zależy od odmiany i warunków wzrostu najczęściej wynosi 4-8 nasion. Nasiona są bezbielmowe, a materiały zapasowe są zgromadzone w silnie zgrubiałych liścieniach. Wierzchołek zarodka ukryty jest między liścieniami, który bardzo wrażliwy jest na uszkodzenia mechaniczne. Uszkodzony podczas młócenia, czy czyszczenia daje amorficzne kiełki. |